Zakopane turystyka i przygoda w Zakopanem - imprezy, noclegi Zakopane, Tatry, szlaki tatrzańskie - Zakopane Cmentarze.

Zakopane

Zakopane turystyka

 

» Zakopane turystyka  » Tatry  » schroniska  » Zakopane Online  » noclegi  » imprezy  » poczta

Zakopane cmentarze

CMENTARZ NA PĘKSOWYM BRZYZKU

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie".

Taki napis (przypisywany francuskiemu marszałkowi Ferdinandowi Fochowi) widnieje na bramie cmentarnej, zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Nekropolia została założona w 1848 roku przez ks. Józefa Stolarczyka, pierwszego proboszcza Zakopanego. Jego nazwa pochodzi od nazwiska fundatora Jana Pęksy, który przekazał na cmentarz swoją ziemię na wysokim brzegu nad Cichą Wodą. Na Pęksowym Brzyzku spoczywają ludzie wpisani w kulturę i historię nie tylko Zakopanego: ks. Józef Stolarczyk, dr Tutus Chałubiński, Jan Krzeptowski Sabała, lekarze społecznicy: Andrzej Chramiec, Kazimierz DIuski, artyści, literaci: Antoni Kenar, Antoni Rząsa, Władysława Hasiora, Jan Gwalbert Pawlikowski, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński, przewodnicy tatrzańscy: Maciej Sieczka, Józef Krzeptowski, Jędrzej Wala, sportowcy: Stanisław Marusarz, Helena Marusarz, Jan Długosz, a także symboliczna mogiła Bronisława Czecha.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w 1931 roku otrzymał status obiektu zabytkowego. Wiele nagrobków zaprojektowali wybitni artyści plastycy: Antoni Kenar, Antoni Rząsa, Władysław Hasior. Podczas pogrzebów na Pęksowym Brzyzku gra muzyka góralska, rozlegają się smętne, żałobne Sabałowe nuty:
"Byff" chłopcy byli, ale się minęli. l my się miniemy po malućkiej kwili. Pamięci tych co odeszli za grań To tylko błysk To tylko szmer To tylko ćwierć sekundy! A już krzyk l haka dźwięk Koniec ostatniej rundy Mysi? na nic Mysi? po co Za późno Szkoda, że Promień zgasi A potem już ciemność Może blask... Czy tak?

Jan Długosz
jeden z najwybitniejszych taterników i alpinistów. Zginął w Tatrach, na grani Zadniego Kościelca 2 lipca 1962 roku. Miat 33 lata.

 

CMENTARZ SYMBOLICZNY

"Marty/m na pamiątka, zivym pręvystrahu"

martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze, tak brzmi napis z bramy Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą na Słowacji.

W Tatrach Słowackich opodal Popradzkiego Stawu, pod skalnym masywem Osterwy znajduje się Symboliczny Cmentarz. Obok skal, limb, kosodrzewiny stoi mała górska kapliczka, dookoła niej rozrzucone drewniane krzyże, a w pobliskich skalach żelazne tablice poświecone pamięci tych, co zginęli w górach. Tych, którzy poświecili im to co najdroższe życie.

Cmentarz Symboliczny założony został z inicjatywy Otakara Stafla, znanego czeskiego, tatrzańskiego pejzażysty przez Komisje Tatrzańską Klubu Czechosłowackich Turystów, w dniu 19 lipca 1936 roku. W latach 1936 1940 taternicy i ratownicy górscy zbudowali tu kapliczkę, znieśli ze słowackich Tatr tablice poświecone pamięci tych, co zginęli. Krzyże w słowackim stylu wykonał Fekiac Summy, ludowy rzeźbiarz z Detwy. Otwarcia dokonanow sierpniu 1940 roku.

Przy głównej ścieżce znajduje się tablica poświecona Klimkowi Bachledzie, królowi tatrzańskich przewodników i ratowników. Na cmentarzu znajdują się także tablice poświecone pamięci tych, którzy swą ostatnią rundę rozegrali poza Tatrami: Wawrzyńcowi Żuławskiemu, Jerzemu Potockiemu, Henrykowi Furmaniakowi. Na cmentarzu obok siebie stoją krzyże i tablice niemieckich, słowackich, czeskich, polskich i węgierskich taterników. Jest i tablica jego założycieli małżeństwa Statlów, którzy zginęli w roku 1945 w trakcie bombardowania Pragi.

W pierwszą sobotę listopada na Tatrzańskim Symbolicznym Cmentarzu odbywa się żałobna uroczystość. Bicie dzwonu wzywa wszystkich miłośników Tatr, by uczcili pamięć tych, co odeszli na zawsze "za grań". Listopadowy żałobny orszak przewodników, ratowników, ludzi Tatr prowadzą polskie i słowackie kapele, które grają żałobne nuty.

zakopane promocja