Zakopane turystyka i przygoda w Zakopanem - imprezy, noclegi Zakopane, Tatry, szlaki tatrzańskie - Zakopane wyprawa na Koziniec.

Zakopane

Zakopane turystyka

 

» Zakopane turystyka  » Tatry  » schroniska  » Zakopane Online  » noclegi  » imprezy  » poczta

Zakopane wyprawa na Koziniec.

Z zakopiańskiego Ronda drogi wiodą w "cztery świata strony" ulicą Bronisława Czecha pod Wielka Skocznię na Krokwi, ulicą Tytusa Chałubińskiego na Krupówki, ulicą Przewodników Tatrzańskich do Kuźnic, Drogą na Bystre dochodzimy wprost na Koziniec.

Zakopane Willa "Pod Jedlami", Koziniec 1.
Górująca nad okolicą willa, Pod Jedlami" zaliczana jest do najcenniejszych zabytków architektury stylu zakopiańskiego. Została wybudowana według projektu Stanisława Witkiewicza w latach 1896 1897 dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Witkiewicz nigdy nie narysował planu domu, zdając się na profesjonalizm góralskich budowniczych. Częstym gościem tego domu w latach 20. była Magdalena Samozwaniec, siostra, Marii Pawlikowskiej (tertio voto Jasnorzewskiej) pierwszej żony Jana Gwalberta juniora. Wewnątrz domu, w 12 pokojach znajdują się liczne meble w stylu zakopiańskim oraz liczne dzieła sztuki i bogata biblioteka. Willa stanowi własność prywatną, można ja oglądać jedynie z zewnątrz. Na tej samej posesji, tuż przy ulicy stoi maty domek "Pod Jesionami". Mieszkali w nim i pracowali państwo Zofia i Witold Paryscy twórcy "Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej".

Zakopane Willa Koziańskich, Koziniec 8
Willa powstała w latach międzywojennych dla rodziny Koziańskich. Jej architektura stylem dworkowym nawiązuje do staropolskiej tradycji. Po 1945 roku willę przejął URM. Była wówczas ulubionym miejscem wypoczynku dla ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewicza (do dnia dzisiejszego na willę Koziańskich mówi się Cyranakiewiczówka). W willi Koziańskich znajduje się obecnie galeria sztuki im. Wt. J. Kulczyckich. Jej otwarcie nastąpiło we wrześniu 1981 roku. Galeria zawiera cenną kolekcję kobierców wschodnich i tkanin ludowych rodziny Kulczyckich. Zbiory kolekcji zapoczątkował w 1906 roku profesor Włodzimierz Kulczycki, rektor Akademii Weterynaryjnej we Lwowie, który stal się posiadaczem największej w Polsce kolekcji kobierców wschodnich i wielkim specjalistą w tej dziedzinie. Dzieło ojca kontynuował syn, historyk sztuki, Jerzy Kulczycki, który podczas wojny ukrywał liczący 150 tkanin zbiór we Lwowie, a po wojnie w Warszawie, w jednopokojowym mieszkaniu w skrzyniach, które stanowiły druga podłogę. Kolekcję tę w roku 1977 przekazała na rzecz Muzuem Tatrzańskiego Anna Piotrowicz-Kulczycka. Część bogatej kolekcji znalazła również swoje miejsce w zbiorach na Wawelu.
Zakopane Galeria Kulczyckich, Koziniec 8 tel.2012936 czynna w godz. 9.00-15.00 (oprócz poniedziałków i wtorków)

zakopane promocja