Zakopane turystyka i przygoda w Zakopanem - imprezy, noclegi Zakopane, Tatry, szlaki tatrzańskie - Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Zakopane

Zakopane turystyka

 

» Zakopane turystyka  » Tatry  » schroniska  » Zakopane Online  » noclegi  » imprezy  » poczta

Zakopane Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Przyjeżdżający po raz pierwszy do Zakopanego nawet na krótko powinni koniecznie odwiedzić Muzeum Stylu Zakopiańskiego mieszczące się w słynnej willi "Koliba" przy ulicy Kościeliskiej 18.

Zakopane Willa Koliba, ul. Kościeliska 18, tel. (0-18) 20 136 02,
czynne od środy do niedzieli w godz. 10.00 - 14.00

Zakopane odegrało w kulturze Młodej Polski rolę niezwykłą. Na przełomie XIX i XX wieku było miejscem, w którym zacierały się kordony zaborców i zatracały się separatyzmy dzielnicowe. Atmosfera pod Giewontem sprzyjała swobodnej wymianie myśli, twórczości artystycznej i działalności społecznej. Lud góralski i jego kultura, przyroda tatrzańska zaznaczyła się w sztuce specyficznym kierunkiem zwanym "szkołą tatrzańską".

Stąd właśnie, spod Tatr, miało się dokonać tak długo oczekiwane odrodzenie narodu. Specjalną misję w kulturze narodowej miał odegrać "styl zakopiański". Jego twórca Stanisław Witkiewicz, świadomie nobilitował sztukę górali, traktując ją jako najbardziej autentyczny relikt naszej prapolszczyzny, znak plemienności i narodowego ducha, symbol niezniszczalności polskiej jako dobro najwyższe. Witkiewicz planował kulturową ofensywę, która miała wyjść spod Tatr, ogarnąć cały kraj i spowodować odrodzenie kultury narodowej w każdej dziedzinie począwszy od przedmiotów codziennego użytku, jak spinki, broszki, meble, a skończywszy na domach i kościołach. Chciał Witkiewicz nakryć cały kraj stylowymi dachami i złączyć pod nimi wszystkie warstwy społeczne.

Dlatego "stylu zakopiańskiego" nie należy rozpatrywać tylko w kategoriach technologicznych czy też architektonicznych, ale należy widzieć przede wszystkim jego aspekt narodowy, ściśle powiązany z ówczesną sytuacją polityczną. Inspiracją dla Stanisława Witkiewicza była góralska chata, do której twórca "stylu zakopiańskiego" wprowadził szereg nowych elementów, polepszając standard domów, przy zachowaniu ich stylowości. Pierwszy budynek w stylu zakopiańskim Koliba został wybudowany w latach 1892 1893 przez góralskich cieśli Józefa Kasprusia Stacha i Macieja Gąsienicę Józkowego dla Zygmunta Gnatowskiego, ziemianina z Ukrainy.

Gnatowski i przyjaciel Witkiewicza, kolekcjoner sztuki ludowej z Podhala, współzalożyciel Muzeum Tatrzańskiego przeznaczył Kolibę na pensjonat. Mieszkała w nim m. in. Helena Modrzejewska. W setną rocznicę zbudowania Koliby zostało w niej urządzone Muzeum Stylu Zakopiańskiego jako Oddział Muzeum Tatrzańskiego im dr T. Chałubińskiego.

zakopane promocja