Zakopane turystyka i przygoda w Zakopanem - imprezy, noclegi Zakopane, Tatry, szlaki tatrzańskie - Zakopane spacerkiem po Gubałówce.

Zakopane

Zakopane turystyka

 

» Zakopane turystyka  » Tatry  » schroniska  » Zakopane Online  » noclegi  » imprezy  » poczta

Zakopane spacerkiem po Gubałówce

Zanim wybierzemy się na dłuższe wycieczki tatrzańskie i wdrapiemy się na wysokie szczyty, na początek polecamy zdobycie Gubałówki.

Możemy wyjechać kolejką linową lub zdobyć Gubałówkę pieszo. Jeśli zdecydujemy się na kolejkę, to na jej dolną stację (823 m n.p.m.), udajemy się wprost z Krupówek. Kolejka wybudowana w 1938 roku w ciągu pięciu miesięcy przez Ligę Popierania Turystyki, osiąga prędkość 5,12 m/sek. Oznacza to. że w ciągu paru minut znajdziemy się na górnej stacji na wysokości "22 m n.p.m. Z tamtąd roztacza się przed nami wspaniała panorama Tatr, Gorców, Beskidu Wysokiego i Pienin, widać podhalańskie wioski kotlinę zakopiańską.

Z tego miejsca przewodnicy tatrzańscy rozpoczynają wycieczki. Atrakcją Gubałówki jest nowoczesna bezpieczna zjeżdżalnia letnia Polskich Kolei Linowych, która dostarcza fascynujących przeżyć (długość toru jazdy wynosi 700 m, różnica poziomów 50 m). Na szczycie Gubałówki mieści się popularna i sławna restauracja, której wnętrze projektował Antoni Kenar.

Warto zobaczyć tu rzeźbę "Polonia Restituta" i żelazny krzyż, odlany w Kuźnicach i ufundowany przez dr. Tytusa Chałubińskiego. Z Gubałówki wiedzie kilka ciekawych szlaków turystycznych do malowniczych wiosek góralskich: Zębu, Nowego Bystrego, Poronina, Dzianisza, Kościeliska i Chochołowa. Najpopularniejszym szlakiem spacerowym Gubałówki jest szlak na Butorowy Wierch. Po drodze oglądamy drewnianą góralską kaplicę.

Na szczycie Butorowego Wierchu mieści się stacja kolei linowej PKL (1158 m n.p.m.). Zjeżdżając koleją, podziwiamy wspaniałą panoramę Tatr, Z dolnej stacji spacerkiem udajemy się do Zakopanego. Tym, którzy wybiorą się pieszo na Gubatówkę, proponujemy szlak przez Gładkie albo trasę przez Wałową Górę.

zakopane promocja