Zakopane turystyka i przygoda w Zakopanem - imprezy, noclegi Zakopane, Tatry, szlaki tatrzańskie - Zakopane spacerkiem po Starówce.

Zakopane

Zakopane turystyka

 

» Zakopane turystyka  » Tatry  » schroniska  » Zakopane Online  » noclegi  » imprezy  » poczta

Zakopane spacerkiem po Zakopiańskiej Starówce.

Spacer ulicą Kościeliska, Drogą do Rojów, Skibówkami na Krzeptówki Centrum Zakopanego tzw. Nawsie okresu XIX wieku skupiało się wokół starego kościółka pod wezwaniem św. Klemensa zbudowanego w latach 1847-1851. W pobliżu kościółka powstały sklepy, karczma, poczta i targowisko.

Najstarszą ulicą Zakopanego jest ulica Kościeliska, wzdłuż niej rozciągało się ówczesne centrum Zakopanego. Jej nazwa wywodzi się od doliny Kościeliskiej lub sąsiedniej wsi Kościelisko. W przewodniku wydanym przez Walerego EIjasza w 1886 roku ulica Kościeliska jest już wymieniana. Kilka lat wcześniej, bo w roku 1877 odcinek ulicy Kościeliskiej od starego kościółka do Krupówek miał już kamienny chodnik.

Obecna ulica Kościeliska ma około 1300 m długości, w większości stanowi drewnianą, zabytkowa zabudowę. Wymieńmy kilka obiektów, które należy zobaczyć: u zbiegu Krupówek i Kościeliskiej jest karczma regionalna "Redykotka". Ciekawa jest jej historia, chałupa liczy ponad sto lat, do Zakopanego została przeniesiona z Wróblówki i zaadoptowana na karczmę. Kilkaset metrów dalej jest stary kościółek, Kaplica Gąsieniców i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Tuż za starym kościółkiem jest dom rodzinny rodziny Wnuków, jeden z najstarszych w Zakopanem. Został wybudowany około 1850 roku. W swej bogatej historii był sklepem, karczmą, pocztą, by dziś znów pełnić rolę regionalnej karczmy "U Wnuka". Pod numerem 12 jest zagroda rodziny Gąsieniców Nawsiów.

Wybudowana około 1850 roku przez Jana Gąsienicę Walczaka. Trochę dalej znajduje się willa Koliba, pierwszy dom w stylu zakopiańskim, dziś Muzuem Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. Nieco dalej, po przeciwnej stronie znajduje się budynek Szkoły Plastycznej Kenara. Swą uwagę zwraca drewniany dom rodziny Janików wybudowany przed rokiem 1870,

Spacerując dalej, mijamy kolejne zabytkowe domy willę "Cichą" powstałą przed rokiem 1880 wzniesioną przez rodzinę Gąsieniców Sobczaków. Warto zwrócić uwagę na dom Gąsieniców Bednarzów powstały około 1880 roku. Pod numerem 44 stoi dom rodziny Mardulów, znanych lutników. Do ulicy Kościeliskiej przylega ulica Droga do Rojów. Tam pod numerem 6 jest jeden z zabytkowych domów rodziny Sobczaków, dziś należący do Muzeum Tatrzańskiego.

l znów wracamy na Kościeliska, numerem 52 oznaczona jest zagroda rodziny Gąsieniców Sieczków. W ich zagrodzie mieszkał Józef Ignacy Kraszewski w roku 1886. Dochodzimy na Krzeptówki. Trafiamy pod numer 17. Jest to chałupa Sabały, zbudowana z końcem XVIII wieku. Urodził się w niej Jan Krzeptowski Sabała (1809-1893) legendarny góral, który spoczywa na Pęksowym Brzyzku.

Chałupa Sabaty była do niedawna oddziałem Muzeum Tatrzańskiego. Naszą wędrówkę kończymy przy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej wybudowanej w latach 80. jako votum dziękczynne za uratowanie życia Papieżowi Janowi Pawłowi II. W ogrodach Sanktuarium znajduje się góralski ołtarz ze stadionu przy Skoczni na Krokwi z okresu mszy św. z udziałem Jana Pawia II w czerwcu 1997 roku.

zakopane promocja