Zakopane turystyka i przygoda w Zakopanem - imprezy, noclegi Zakopane, Tatry, szlaki tatrzańskie - Zakopane na Harendzie u Kasprowicza.

Zakopane

Zakopane turystyka

 

» Zakopane turystyka  » Tatry  » schroniska  » Zakopane Online  » noclegi  » imprezy  » poczta

Zakopane na Harendzie U KASPROWICZA.

Witajcie, kochane góry O, witaj, droga ma rzeko! l oto znów jestem z Wami A bytem tak daleko
(z tomiku "Zaklęte Góry")

Wdzielnicy Zakopanego Harendzie znajduje się muzeum biograficzne Jana Kasprowicza, jednego z najwybitniejszych poetów okresu Młodej Polski, rektora Uniwersytetu we Lwowie. Poeta od 1892 roku odwiedzał Zakopane, uczestniczy) w życiu społecznym i kulturalnym miasta pod Giewontem.

W trakcie dłuższego pobytu w Poroninie (w latach 1906-1908) napisał "Księgę ubogich". W 1923 roku Kasprowicz sprowadził się na stale do Zakopanego. Za pieniądze zarobione na tłumaczeniu Szekspira (500 funtów szterlingów), kupił od angielskiej malarki Winifred Cooper, dom na Harendzie. Właśnie w tym domu powstały utwory, które złożyły się na tom poezji "Mój świat".

Niestety, szczęśliwy pobyt Kasprowicza na Harendzie trwał tylko trzy lata, poeta umarł w 1926 roku. Został pochowany w grobowcu doktora Kazimierza DIuskie 90 na Pęksowym Brzyzku. W latach 30, dzięki społecznej akcji prowadzonej przez wdowę - Marię Kasprowicz, Makuszyńskiego i Staffa, powstało obok domu granitowe mauzoleum, do którego przeniesiono prochy poety, a potem jego żony Marusi.

W 1950 roku z inicjatywy Marii Kasprowicz dom na Harendzie stał się muzeum poety. W czternaście lat później zawiązało się Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, którego zarząd ma swoją siedzibę przy muzeum. Stowarzyszenie organizuje na Harendzie spotkania, odczyty, wieczory poetyckie poświęcone Kasprowiczowi.

Dla zwiedzających muzeum udostępniono jadalnię, salonik, sypialnię, w której znajdują się pamiątki rodzinne, przedmioty użytkowe Kasprowiczów, obrazy i książki. Na piętrze domu znajduje się galeria obrazów Władysława Jareckiego, profesora ASP w Krakowie, urządzona przez córkę poety Annę Kasprowicz - Jarocką.

Muzeum Jana Kasprowicza Zakopane, Harenda 12a
tel. (0-18) 20 68 426 Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.15-15.15

zakopane promocja