Zakopane turystyka i przygoda w Zakopanem - imprezy, noclegi Zakopane, Tatry, szlaki tatrzańskie - Zakopane Willa Atma.

Zakopane

Zakopane turystyka

 

» Zakopane turystyka  » Tatry  » schroniska  » Zakopane Online  » noclegi  » imprezy  » poczta

Zakopane Willa Atma.

Zakopane Willa AtmaU zbiegu ulic Orkana i Kasprusie, w dolince nad potokiem, stoi malownicza drewniana willa z gankiem i werandą.
Dom ten wybudowany został w 1905 roku i przez lata spełniał rolę pensjonatu.
Do historii wpisat się dzięki jednemu ze swych gości Karolowi Szymanowskiemu.

Nazwę willi wymyślity dwie pensjonariuszki, mieszkające w niej przed słynnym kompozytorem. Stówo "Atma", pochodzące z sanskrytu, oznacza spokój duszy, nirwanę.

Karol Szymanowski (1882 1937) swoje pierwsze kompozycje napisał w wieku 18 lat. Związany był ze Spółką Młodych Kompozytorów Polskich zwaną także Mtodą Polską w Muzyce. Jego twórczość z tego okresu nosiła cechy romantyzmu, w którym pobrzmiewała nuta zbliżona do utworów Chopina, Wagnera i Straussa. W latach 20-tych sięgnął po motywy z polskiej muzyki ludowej, dzięki którym powstały najsłynniejsze utwory, takie jak Pieśni Kurpiowskie, Harnasie. Gruźlica, na którą kompozytor chorował od dziecka, stalą się powodem jego częstych przyjazdów do Zakopanego. Osiedlił się w nim na stale w roku 1930 i zamieszkał w Atmie. Szymanowski był zafascynowany muzyką góralską, brał żywy udział w życiu cyganerii artystycznej, akcjach społecznych, wydarzeniach kulturalnych. W Atmie powstało wiele utworów kompozytora, m. in. Harnasie, Pieśni Kurpiowskie, Mazurki na fortepian.

W roku 1935 Karol Szymanowski opuścił Zakopane i wyjechał do Lozanny, gdzie w dwa lata później umarł. 6 kwietnia 1952 roku została odsłonięta tablica pamiątkowa w Atmie poświęcona pobytowi kompozytora, a 6 marca 1976 roku powstało w Atmie Muzeum Biograficzne Karola Szymanowskiego, jako Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

W Atmie zrekonstruowano pracownię kompozytora: znajdują się w niej pianino, meble, pamiątki osobiste, listy, książki, obrazy, m. in. wykonana przez Stanisława Ignacego Witkiewicza maska pośmiertna artysty. Przy Muzeum istnieje Towarzystwo Muzyczne im, Karola Szymanowskiego. W willi organizowane są koncerty kameralne, wieczory muzyczne.

Najważniejszą imprezą są coroczne Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. W Atmie gościło wiele znakomitości artystycznych, m.in. Jan Ekier, Witold Malcużyński, Piotr Paleczny, Teresa Żylis-Gara, Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Wanda Wilkomirska.

Zakopane Muzeum Karola Szymanowskiego
ul. Kasprusie 19 tel. (0-18) 20 134 68
Od 1 marca do 31 grudnia 2012 roku willa "Atma" w Zakopanem będzie nieczynna z powodu remontu. Zabytkowy budynek od dawna już wymaga gruntownej modernizacji.

zakopane promocja